Interjú Csókási Gabriellával

Kétszeres Magyar Bajnoknőnk (2015, 2018) közel három éve él New Yorkban, ahol a Corner Squash Akadémián tevékenykedik. A vele készült interjúnkat olvashatjátok.

Mióta vagy kint? Mesélj a jelenlegi klubról!

Lassan három éve, hogy New Yorkba költöztem, és azóta a Corner Squash Akadémián vagyok, Mostafa Essam irányításával. Ez egy egyiptomi alapokon nyugvó akadémia, ahol öt másik egyiptomi squash edzővel és egy erőnléti edzővel együttműködve versenyző gyerekekkel foglalkozunk. Tavaly párhuzamosan New York állam második legjobban teljesítő középiskolai Varsity csapatának, a Spence School, edzője is voltam, amit nagyon élveztem, de az idén már nem vállaltam ezt a szerepet.

Hány gyerekkel foglalkozol, és hogy néz ki egy napod?

Jelenleg 8-10 tanítványom van, emellett másik 20-30 gyereket nevelünk együtt a többi edzővel. A munka vasárnap kezdődik és péntekig tart. Hétköznapokon délelőttönként tartom a felnőtt órákat, ami jelenleg heti 1-2 napot jelent. Délután, amikor a gyerekek végeznek az iskolában – általában 3-4 óra körül –, elkezdődnek az egyéni órák és a csoportos edzések. A napjaim általában este 8:30-kor érnek véget.

Milyen edzőkkel vagy kapcsolatban, és hogyan építed az edzői karriered?

A versenyeken számos tapasztalt edzővel találkozom, akik középiskolai, vagy neves egyetemi csapatok vezetői. A nyári táborainkba rendszeresen meghívunk olyan szakembereket, akik az élvonalbeli játékosok, vagy élvonalbeli játékosokkal foglalkoznak. Ez mindig inspiráló és tanulságos, hiszen mindannyian különböző szemléletet képviselnek, amelyekből rengeteget tanulhatok. Ezeket a módszereket folyamatosan beépítem a saját edzői és játékosi stílusomba. Még az edzői karrierem elején járok, de fontos számomra, hogy a tanítványaim igényeit helyezzem előtérbe. A technikai fejlesztés mellett a mentális készségeikre is nagy hangsúlyt fektetek, és arra törekszem, hogy megszerettessem velük a sportot.

Milyen céljaid vannak a fallabdával, akár játékosként, de főként edzőként?

Jelenleg nagyon élvezem, amit csinálok, de játékosként is aktív szeretnék maradni. Régóta dédelgetett álmom, hogy részt vegyek a Világjátékokon – ez az egyik legfőbb célom. Mivel a fallabda mostanra olimpiai sportág lett, ez hosszú távon új és izgalmas lehetőségeket nyit meg számomra. Edzőként szeretném, ha a tanítványaim sikeresek lennének, és fontos számomra, hogy átadjam a sport iránti szeretetet és az etikus sportolói értékeket.

Mi a végső cél? Vezetőedző? Hol és melyik országban?

Jelenleg nagyon élvezem azt amit csinálok, de tisztában vagyok vele, hogy a jövőben valószínűleg kevésbé feszített tempójú munkát szeretnék. El tudom képzelni, hogy egy középiskolai vagy egyetemi csapat vezetőedzőjeként dolgozzak, vagy akár olyan feladatokat lássak el, amelyek a sportág fejlődését támogatják a háttérben. Ugyanakkor nyitott vagyok arra is, hogy idővel teljesen új területre lépjek, mivel szeretem a változatosságot az életemben. Bár honvágyam van, még sok tervem van az Egyesült Államokban. Az elkövetkező éveimet itt képzelem el.

Milyen gyakran látogatsz haza, és tartod-e a kapcsolatot a magyar játékosokkal?

Karácsonykor mindig hazautazom, hogy az ünnepeket a családommal és barátaimmal töltsem. Nyáron általában hosszabb időre tudok hazalátogatni. A magyar játékosok közül leginkább a Trinity Egyetemen tanuló hallgatókkal tartom a kapcsolatot. Takács Benivel is rendszeresen találkozom – gyakran meglátogat minket az Akadémián, hogy együtt eddzen a gyerekekkel.

További sok sikert kívánunk Gabcsinak, akivel a december 28-i évadzáró versenyünkön találkozhattok a City Squash Clubban.

Share this post